Keď sa z hobby stane vášeň

Barbora Krnáčová je mladá talentovaná Detvianka. Vo voľnom čase sa venuje pečeniu medovníkov, ale aj výrobe ozdobných dekorácií. Hoci pre verejnosť tvorí len niekoľko mesiacov, jej práca má mimoriadny úspech.

Barborkine výrobky som zaregistrovala niekedy začiatkom septembra na instagrame. V tom čase sme s manželom zariaďovali byt a žiadalo sa mi ho aspoň trošku zútulniť. S malou dušičkou som Barči napísala či by bola ochotná vyrobiť prírodný veniec na dvere aj nám…No a tu sa začína celý príbeh :-). Viac si môžete prečítať v rozhovore.

Kedy u Teba prišiel ten zlom, že budeš piecť a vyrábať aj pre iných?

Začala som s tým od septembra, v podstate aj na Tvoj podnet, keď si sa ma spýtala či s tým nechcem niečo “robiť”. Už predtým som nad tým dlhšie rozmýšľala, lebo som vedela, že určite chcem piecť medovníky. Piekla som ich dva roky dozadu pre NK TRADE. Niekoľko aj pre seba, poslednú Veľkú noc, už len preto aby som si urobila ilustračné fotky.

Vzťah k pečeniu si už, pravdepodobne, mala oveľa skôr

Robím to, čo ma baví a dokážem si s tým privyrobiť. Prioritne to ale bolo moje hobby. Mám vyštudovanú “hotelku” a prvé dva roky sa tam učíš variť a všetko okolo toho. V rámci toho boli aj rôzne krúžky alebo špecializované hodiny. Napríklad aj zdobenie medovníkov. Už vtedy ma to začalo baviť. Zo začiatku mi medovníky piekla starká a ja som ich vyzdobila. A postupne sa to moje nadšenie stupňovalo- keď som sa vrátila z Dánska a začala som pracovať v rodinnej firme. Tie Vianoce sme riešili čo by sme našim zamestnancom dali ako malú pozornosť. Vtedy mi brat povedal, “Bavia Ťa medovníky, tak urob tie”. Vtedy som prvýkrát zdobila pre firmu. Vo všeobecnosti je to skôr o tom, že si potrebujem vypĺňať svoj voľný čas. Nebaví ma len tak sedieť doma

Výzdoba medovníkov zaberie asi veľa času. Ako to stíhaš?

Pre NK TRADE som robila 100 kusov celozalievaných medovníkov. A to boli dva týždne roboty. Na tieto Vianoce som pripravovala cca 450 medovníkov a zdobila som ich dva mesiace. Takže to nie je úplne zárobková činnosť. Musím to robiť hlavne za denného svetla , lebo po večeroch je to záťaž na oči. Ešte tesne pred Vianocami sa mi ozývali ženy, že mi aj cesto kúpia alebo urobia, len nech im medovníky nazdobím. Ale to už boli hraničné termíny.

Vyrábaš aj ozdobné prírodné vence. K tomu si sa ako dostala?

K vencom som sa dostala úplne jednoducho. Nemala som po práci čo robiť. A my doma stále vymýšľame čo si kam dáme. Kde zavesiť takú ozdobu, kde onakú. Raz som našla na instagrame tutoriál a skúšala som. Vyrobila som, a potom si mi písala Ty :-). Postupne záujemcovia pribúdali. Myslím si, že tie vence majú ešte väčší potenciál. Už len z pohľadu času. Lebo medovníky ma síce bavia, ale je to náročné a mám pocit, že ešte stále nie je ručná práca dostatočne cenená.

Čo Ťa najviac inšpiruje?

Veľmi pomáhajú návody z internetu. Ako a kade ťahať nitku, ako usporiadať halúzky či vetvičky. Baví ma prechádzať sa v prírode. Čoraz viac materiálu som potrebovala, tým častejšie som chodila do prírody. Pre mňa je to neskutočná očista. Ja som schopná sa aj každý deň vybrať do lesa zbierať halúzky. V podstate spájam príjemné s užitočným. Ako ľudia chodia na hríby, ja chodím na konáriky :-D.  Moje vízie do budúcna? Možno venovať sa zdobeniu vo všeobecnosti. Chcela by som robiť to, čo ma baví. Je to ťažká otázka, pretože až postupom času človek príde na to, čo všetko by v budúcnosti chcel, kam by sa chcel posúvať a rozvíjať. Ak budem mať podmienky na ďalšie rozvíjanie, určite by som sa chcela venovať tejto tvorbe vo väčšom. Ak by to mala byť moja zárobková činnosť, mala by som k tomu pridať aj služby, a to nie je celkom sranda. Každopádne vízie mám. Podstatné je, že ma to baví a napĺňa.

 

Barborkinu prácu nájdete na sociálnych sieťach pod názvom BKreativ.

Nikola Marunčiaková