Dominantou Katchen sú náušnice
Katarína Chebeňová je mladá talentovaná šperkárka z Detvy. Ručne robené náušnice majú jej typický rukopis a určite ich neprehliadnete. Hoci je matkou dvoch detí, a teda voľného času je pomenej, výrobe sa venuje takmer denne. O tom ako sa k tejto záľube dostala, čo ju inšpiruje, ale aj ako to všetko stíha sa dozviete v rozhovore.
Katka, ako si sa dostala k výrobe šperkov. Aký bol Tvoj prvý šperk?
Prišlo to tak spontánne.Po ukončení vysokej školy pred siedmimi rokmi. Začala som pracovať, ale po poobediach som mala dosť veľa voľného času. Ja som typ človeka, ktorý nedokáže len tak sedieť. Napríklad pozerať televíziu a nič pritom nerobiť. Nejakou náhodou som natrafila na videá o výrobe náušníc z Fimo hmoty. Vyhľadala som si materiál, napozerala videá a pustila sa do výroby. Moje prvé šperky hmm…prednedávnom mi facebook pripomenul fotku mojich prvých výtvorov. Poriadne som sa pobavila. Boli to také „neotesané, neupravené“ akože náušnice práve z Fimo hmoty. Je fajn vidieť po siedmich rokoch posun.
Čo Ťa inšpirovalo k výrobe náušníc?
Inšpirovali ma ženy, najmä v Česka , ktoré dokázali tú hmotu pretaviť do nádherných šperkov. A veľkou inšpiráciou boli v druhom rade moje blízke a známe. Rodina, kamarátky,ktorým som náušnice začala vyrábať na objednávku. Časom som skúsila aj dekupáž, ciže servítkovanie drevených predmetov. Nakoniec som sa však našla pri živicových náušniciach. Takých tých malých napichovacích. Ďalej náušniciach poťahovaných látkou, tzv. buttonkách, ktoré vyrábam aj ručne vyšívané. Úplne najviac ma ale bavia kamienkové, štrasové a strapcové náušnice. Ide o také tie výrazné kúsky, väčšinou visiace, často pomerne väčšie, najmä na spoločenské udalosti.
Ako stíhaš výrobu popri rodine?
Hm… stíham. Nestíham sa tomu venovať tak, ako by som chcela. Časovo je to omnoho náročnejšie, ako sa možno zdá. Nejde len o výrobu náušníc. Veľa času pohltí hľadanie vhodného materiálu na internete ,ďalej návrh jednotlivých modelov, výroba, fotenie a propagácia na sociálnych sieťach. V hlave mám kopu nezrealizovaných nápadov. Predsa len mám dve malé deti. Takže tvorím len po večeroch a nociach. Raz sa mi stalo, že som zaspala a večer neurobila náušnice sľúbené na druhý deň. Prebrala som sa v noci o jednej a dorábala ich ešte do tretej. Len aby som dodržala sľub.
Ako vznikol názov Katchen?
Katchen je moja prezývka zo strednej školy. Chodila som na Nemecké bilingválne gymnázium do Popradu,a tam tej nemčiny bolo toľko, že sme už niektoré slová automaticky „ponemčovali. Je to vlastne len skomolenina môjho mena.
Čo bolo pre Teba v začiatkoch najťažšie?
Ja som samouk. Preto bolo najťažšie prísť na princíp samotnej výroby. Ďalej nájsť tiež vhodný materiál za prijateľnú sumu a vychytať postupne všetky muchy. Doteraz je ťažké osloviť zákazníka a presvedčiť ho o kúpe. Či už dobrým nápadom, peknou fotkou a podobne. Trh s handmade výrobkami je pomaly preplnený, každý už niečo vyrába, preto sa snažím presvedčiť originalitou a kvalitou.
Máš svoj obľúbený štýl náušníc?
Ako som už spomínala, sú to tie výrazne kúsky z kamienkov, štrasu a strapcov. Rada robím náušnice aj na mieru. Zákazníčka mi pošle fotku šiat, a potom k nim ladíme spoločnými návrhmi farbu, tvar a veľkosť. Alebo niekedy nechajú finálny produkt len v mojej réžii.
Mala si už niekedy tzv. tvorivú krízu? Alebo pocit, že výrobok si neurobila podľa predstáv?
Ale áno. Myslím si, že to pozná každý, kto tvorí. Niekedy sa trápim a nie som spokojná s výsledkom aj po troch hodinách práce, inokedy za ten čas vymyslím viacero návrhov. Ak mám pocit, že s výsledkom vôbec nie som stotožnená, riadim sa heslom „Ráno je múdrejšie večera“, a radšej si to nechám v hlave uležať. Alebo sa miesto tvorenia venujem propagácii či hľadaniu nových materiálov.
Čo máš na svojej práci najradšej?
Momentálne som už štyri roky na materskej. Toto je pre mňa určitá forma psychohygieny od každodenných „mamičkovských“ povinností. Baví ma vymýšľať nové veci, baví ma posúvať sa čoraz viac dopredu. Vytvorila som si logo , darčekové krabičky s potlačou loga, vizitky a darčekové poukážky. Teraz sa zameriavam na nájdenie vhodného odberateľa, nap. nejakého salónu so spoločenskými šatami. Som rada, keď sa mi aj malé ciele postupne napĺňajú.
Máš už aj stálu klientelu, pribúdajú nové klientky?
Dá sa povedať, že mám zákazníčky, ktoré u mňa nakupujú opakovane. Teší ma, keď vidím, že boli spokojné a opäť si niečo nové vybrali. Takisto pomaličky pribúdajú aj nové zákazníčky vďaka handmade portálom alebo sociálnym sieťam. Moje výrobky sa tiež predávajú na dvoch miestach v Detve. V kaderníctve a od novembra už aj v kozmetickom salóne. Na jar by som sa chcela opäť zúčastniť svadobnej výstavy, neďaleko Pstruši (Masarykov dvor), a opäť sa o niečo viac zviditeľniť.
Plánuješ si výrobu dopredu, alebo vyrábaš podľa aktuálnej fantázie?
Ako kedy. Stále mám v hlave nové nápady. Snažím sa hlavne prispôsobiť dopytu zo strany zákazníkov.
Napríklad v roku 2020 chcem rozšíriť ponuku o vlasové doplnky. Uvidíme, čo všetko sa mi podarí zrealizovať.
Tento rozhovor vznikol začiatkom decembra, ale o Katkinej práci viem už oveľa dlhšie. A nie len ja, ale napríklad aj členka Cigánskych Diablov, Silvia Šarköziová, ktorá tieto náušnice veľmi pekne zrecenzovala na instagrame. Katkine šperky nájdete na sociálnych sieťach pod menom Katchen. Podpoľanie skrýva ešte mnoho talentov, o ktorých často ani nevieme. A presne o takýchto ľuďoch budeme pravidelne prinášať informácie v sekcii “rozhovory”.
Nikola Marunčiaková