Aj z tetovania dokáže vyrobiť šperk

Nikola Kuntová. To je žena, ktorú Vám chcem tentokrát bližšie predstaviť. Prvýkrát som na ňu natrafila, keď som hľadala ručne robené náušnice na moju svadbu. Našla som Niku, ale to som ešte nevedela, že umelecké meno CreativeNicol patrí rodenej Detvianke a navyše mojej kamarátke z detstva. Nikola nie je len šperkárka, ale aj talentovaná tatérka a umelkyňa, ktorej práca hovorí za všetko.

Žiješ a tvoríš už pár rokov mimo Slovenska. Ale si z Detvy 😊

Áno. Narodila som sa v Detve ako Nikola Valentová. Celé detstvo som prežila v Detve, a možno si ma niektorí pamätajú z čias základnej školy. Tancovala som v tanečnej skupine Stings :). Po ukončení základnej školy moje kroky viedli do Banskej Štiavnice, kde som študovala textilný dizajn. Umelecká škola preto, že už ako dieťa som sa venovala kresleniu, vyšívaniu a všetkému možnému i nemožnému, čo sa dalo vytvoriť rukami. Týždeň po maturite som sa odsťahovala do Prahy za láskou :). Za mojim, už teraz , manželom. Pretože sme do toho išli „po hlave“, nebol čas na umeleckú činnosť. „V Praze je draze“ ako sa hovorí, a tak sme museli obaja hneď začať pracovať.

Takže si asi najskôr pracovala v inom odvetí mimo umeleckej činnosti?

Pracovala som ako vedúca v drogérii, ale zanedlho som na pár rokov zakotvila v kancelárii a pracovala ako asistentka riaditeľa v jednej farmaceutickej spoločnosti. Práca ma bavila, ale stále to nebolo ono. S manželom sme sa odsťahovali z hektickej Prahy. Najskôr do Berouna, a potom sme si kúpili dom s veľkou záhradou v malej dedinke Bykoš- neďaleko Koněpruských jaskyní, ktorá je obklopená peknou prírodou podobnou tej na Slovensku. Vzali sme sa a založili si rodinku. V roku 2013 sa nám narodil syn Maximilián Thomas, no a práve tu začala moja kreativita naberať na otáčkach

S čím si začala? Lebo si naozaj všestranne zameraná.

Prvá moja vášeň bola výroba šitých šperkov, hlavne šitých technikou Soutache. Záležitosť, ktorá ma úplne pohltila a dlhý čas prinášala radosť. Šila som každú voľnú chvíľu. Plesové, svadobné šperky, šperky na bežné nosenie, k tomu som pridala klasický šitý korálkový Peyote šperk, a podobne. Vďaka Bohu, je moderná doba, takže človek má prístup ku kvalitnému materiálu. Pretože všetko, čo vyrábam, vyrábam na kvalitu a nie na kvantitu. V roku 2015 sa narodila dcérka Alexandra Nicol a ja som sa začala venovať sklenenej a keramickej mozaike, pretože sklo ma vždy fascinovalo. Milujem keď sa veci robia precízne a z ničoho vznikne niečo originálne a hodnotné.

Čo konkrétne znamená mozaika v Tvojom prevedení?

Doménou sú u mňa lampy, zrkadlá, ale taktiež rada mozaikujem nábytok, steny a každé jedno miesto, ktoré je voľné a ponúka zaujímavú plochu. Manžel už len s úsmevom konštatuje, keď ma vidí v ruke držať sklo, že či sa chystám mozaikovať i strop :). Ale vždy k tomu dodá „hlavne, že si šťastná :)))“.  Môj sen je vytvoriť nejakú veľkoplošnú mozaiku. No uvidíme, snáď bude čas i príležitosť.

Po materskej si sa vrátila ešte do pôvodnej práce?

Po materskej dovolenke som začala pracovať v umeleckom ateliéri skla, kde sa vyrába takzvané ľahané sklo. Zaujímavá a kreatívna práca. Sklo sa ručne dekoruje a maľuje. Používa sa k tomu zlato, platina, meď, minerálne pigmenty a ďalšie prostriedky. Je to alchýmia.

Čo z Tvojej tvorby je pre Teba tá najväčšia vášeň?

Tetovanie. Celé roky som koketovala s myšlienkou, že raz budem tatérka. Roky bežia a ja som bola vždy cieľavedomá. Povedala som si, že si tento sen splním. Takže v túto chvíľu sa už naplno venujem vysnívanej profesii. Som tatérka, kreslím po ľuďoch, dostávam sa im pod kožu. Je preveľa ľudí, ktorí tetovanie odcudzujú. Je to ich názor a neberiem im ho. Ale je nás mnoho, čo máme na kresby v koži iný názor. Pre časť ľudstva na celej planéte je to vášeň. Som toho názoru, že keď je tetovanie pekné, keď má dušu, keď ho človek dokáže nosiť ako súčasť seba a nie je to len póza, tak je to šperk.

V tomto smere majú ľudia ešte stále predsudky. S akými reakciami sa stretávaš?

Ja sama som potetovaná v celku dosť. Je úsmevné, keď mi niekto položí klasickú otázku „čo budeš robiť keď budeš stará?“… No čo by som robila :). Ak budem mať to šťastie dožiť sa staroby, tak budem žiť naplno a tetovanie na mojom tele to nijak nezmení. I keď občas som plná humoru a odpovedám na ten dotaz tak, že si kúpim na staré kolená motorku, mini plavky, odsťahujem sa na Floridu a budem moje tetovania ukazovať na všetky strany :))).

Čo je pre Teba inšpiráciou?

Všetko okolo mňa. Milujem prírodu, hlavne jej farebnosť. Pri výrobe šperkov, mozaiky i tetovaní mám rada nádych orientu. Veľmi rada konzultujem s ľuďmi, čo im je blízke, čo majú radi. Dôležité je ako na mňa pôsobia, aby som vystihla ich charakter. Aby to, čo pre nich vytváram, bolo osobné.

Každý nejako začínal, ako si s tetovaním začala Ty?

Prvé tetovanie, ktoré som robila, bolo skúšanie na sebe :-D. Začalo to obťahovaním mojich starších tetovaní, na ktorých som sa učila základy. Ako hlboko je možné ísť do kože, ako tlačiť, ako polohovať ihlu, ako si zvyknúť na vibračný motor strojčeka. Rozhodne nie je ľahké robiť rovné linky. To všetko si odniesla moja ľavá noha :-D.

Máš svoje obľúbené motívy? A naopak také, ktoré netetuješ rada?

Rada tetujem orient, mandaly, unalome záležitosti, a potom všetko čo sa tetuje technikou dotwork. To znamená, že tetovanie je celé alebo väčšina z neho tvorená bodkami. Je to náročné na čas i precíznosť, ale výsledok stojí zato. Je to krásne plastické a mňa práve tie detaily bavia.

Na to okrem talentu asi treba aj poriadnu trpezlivosť…

Mám šťastie, že som sa narodila s veľkou dávkou trpezlivosti. Tá je k tomu potrebná. A mám štastie, že mám deti, ktoré moju prácu milujú. Vedia, že si čas delím medzi prácu a rodinu.

Stíhať toto všetko popri rodine dá zabrať…

Keď pracujem, snažím sa aby deti tvorili tiež. Aby boli kreatívni. Stále niečo kreslia, lepia, vyrábajú, varia, pečú. V neposlednom rade mám tolerantného manžela. Na všetko, čo ma baví, mi dáva priestor a čas. Vie, že keď tvorím a mám zamestnané ruky som spokojná a šťastná.

Máš nejaký svoj vzor?

Pre mňa je vzor každý, kto dokáže z ničoho urobiť niečo. Ten, kto sa nebojí práce, nemá plné ústa prázdnych slov, ale zdobia ho skutky. Ľudia, ktorí svoju prácu robia s láskou, s chuťou učiť sa každý deň a posúvajú svoje vlastné hranice.

Nikinu prácu si môžete pozrieť v našej galérii. Na sociálnych sieťach a internetových portáloch ju nájdete pod menom Nikola Kuntová alebo CreativeNicol.

 

Nikola Marunčiaková