Aj počítač môže zlepšiť život

Vianoce, Silvester aj Nový rok sú za nami. Po sviatkoch sa pomaly, ale isto opäť dostávame do bežného života. Pre väčšinu z nás to znamená klasický kolobeh-práca, domácnosť, škola. Aj na Podpoľaní ale žijú ľudia, ktorí sa do bežného života nevracajú. Nevracajú sa preto, lebo ich život je,sviatok-nesviatok, stále rovnaký a každý jeden deň musia fungovať naplno.

Rodina Nikolky z Hriňovej patrí medzi nich. Keď mala Nikolka tri mesiace diagnostikovali jej Spinálnu muskulárnu atrofiu 1.typu. Čo je nevyliečiteľné a smrteľné ochorenie detí a batoliat. Dievčatko sa prestalo pohybovať, rodičia spozorovali, že niečo nie je v poriadku. Vtedy sa začal kolobeh vyšetrení. “Nikolka nám do 4,5 mesiaca svojho života v podstate úplne odišla. Svalstvo prestalo pracovať a museli ju napojiť na pľúcnu ventiláciu. Vtedy nám lekári predpovedali pol roka života…”. Spomína Nikolkina mama.

Rodičia sa však nevzdali. Dnes má dievčatko 10 rokov. Matka ju vozí do špeciálnej školy v Detve, kde má najťažšie postihnutie z detí, ktoré túto školu navštevujú. Komunikácia rodiča a dieťaťa je pri tomto type zdravotného postihnutia mimoriadne zložitá. Rodičia hľadali všetky možné cestičky ako zlepšiť a uľahčiť každodenný život ich dcérke. Odborníci im odporučili špeciálny počítač, pomocou ktorého by mohla Nikolka komunikovať so svojimi najbližšími. Tento počítač však stojí viac ako 5500 eur a zdravotné poisťovne takúto pomôcku nepreplácajú. Rodina preto oslovila politickú stranu Kotlebovci-Ľudová strana naše Slovensko. Strana vyhovela, a zo svojho fondu sociálnej pomoci “Naše Slovensko pomáha” prispela sumou 3500 eur. Pomoc rodine odovzdal podpredseda strany PaedDr. Miroslav Suja, oblastný predseda Vladimír Krnáč a Jaroslava Krnáčová.

Vďaka tejto pomoci dokáže rodina poskytnúť svojej dcére oveľa kvalitnejšiu starostlivosť a uľahčiť si, aspoň trochu, svoju ťažkú životnú situáciu.

Aj toto je dôkaz ľudskosti, dôkaz o tom, že niekedy nie je dôležitá politická príslušnosť, či názor. Podstatné je, že sme všetci ľudia a stále sa medzi nami nájdu takí, ktorí sú ochotní pomáhať.

PR článok a inzercia